Ekonomski i investicioni plan za zapadni Balkan identifikuje šest oblasti

Zapadni Balkan se suočava sa izazovima u postizanju punog ekonomskog potencijala. Povećavanjem transportne i energetske infrastrukture stvara se povoljnije okruženje za rast privatnog sektora i investicija. Ovo donosi mogućnosti građanima i preduzećima kako u regionu, tako i u EU.

Povezivost je u srcu novog Ekonomskog i investicionog plana za zapadni Balkan, koji je Evropska komisija predstavila u oktobru 2020. Cilj plana je da se podstakne dugoročni ekonomski oporavak regiona, posebno u kontekstu pandemije COVID-19. Stalna podrška povezivanju je od vitalnog značaja - za život ljudi, za preduzeća i ekonomije regiona. Plan predviđa do 9 milijardi evra za ključne investicione oblasti, uključujući transport, energiju, dvostruke zelene i digitalne tranzicije. Ovo će biti katalizator za stvaranje dugoročnog rasta i radnih mesta, kao i za podršku reformama potrebnim za pomeranje regiona na putu ka EU.

Pored značajnog bespovratnog finansiranja, Ekonomski i investicioni plan predviđa izdvajanje preko milijardu evra za obezbeđivanje garancija koje pomažu u smanjenju troškova finansiranja i za smanjenje rizika za investitore. Očekuje se da investicije dostignu vrednost od 20 milijardi evra.

Održivi transport

Fokus je na poboljšanju glavnih saobraćajnih koridora u regionu, kako bi bili brži i u skladu sa standardima EU. Bolji transport će olakšati trgovinu i podstaći održivi ekonomski rast. Reforme povezivanja i pojednostavljeni postupci prelaska granice su ključni

Čista energija

Ojačana podrška u oblasti energetike u skladu sa ambicijom da se dostigne klimatska neutralnost do 2050. godine. Dekarbonizacija i prelazak na čistu energiju biće ključni. Prioritet će biti dat energetskim interkonekcijama i povećanju upotrebe obnovljivih izvora energije.

Digitalna budućnost

Nova digitalna agenda za zapadni Balkan predviđa postavljanje ultra brzog širokopojasnog pristupa, sa ciljem da se osigura univerzalni pristup, smanje troškovi rominga, razvoj digitalnih veština i jačanje sajber bezbednosti.

Privatni sektor

Povećana finansijska podrška za jačanje konkurentnosti mikro i MSP u strateškim sektorima i podsticanje zelenog rasta i cirkularne ekonomije, su u fokusu ovog plana za zapadni Balkan

Životna sredina i klima

Nova Zelena agenda za zapadni Balkan pokrivaće zelenu tranziciju, dekarbonizaciju, uklanjanje zagađenja vazduha, vode i tla, cirkularnu ekonomiju i promovisati biodiverzitet, gradsku mobilnost i rešenja za zeleni transport.

Ljudski kapital

Podrška visokokvalitetnim sistemima obrazovanja, zapošljavanju, zdravstvu i socijalnoj zaštiti. Ključni fokus na poboljšanju učešća na tržištu rada, posebno mladih i žena, ranjivih grupa i manjina, posebno Roma.

Last updated: 8. Novembar 2024. 14:20